Bobek pod trvalou kontrolou

Tvar, konzistence, barva – jednoduché a viditelné. Měli bychom denně sledovat a vědět, co je pro mého psa normál. Vnímat, když nastane odlišnost. Bobek nám o aktuálním zdraví psa řekne hodně a hned. Je to každodenní informace o zdravotním stavu – zadarmo a včas. 

Pro venčícího majitele psa je důležité, aby bobek byl lehce „uchopitelný“, tak akorát tvrdý, aby se dal pohodlně sebrat do pytlíku. Zvlášť u velkých psů by také měl být co nejméně objemný. Měl by pokud možno být vytlačen na jednom místě, ne na etapy. I na to tvůrci receptur Haffitu mysleli a hodně testovali. A výsledek? Při dodržování zvolené pravidelnosti časů krmení už po několika dnech víte přesně, kdy a jakou hromádku pes vytvoří.

Na konzistenci bobku, jeho pevnost a tuhost může mít pes zcela jiný názor než vy. Hledejme společný ideál na stupnici toho, co pes vylučuje z těla. 

  1. Velmi tvrdý, suchý bobek, spíše série krátkých a tlustých válečků. Pes obtížně až bolestivě vytlačuje. Ukazuje obvykle chybu ve výživě (mnoho kostí, vysoká nestravitelná vláknina, malý příjem tekutin, příliš dlouhé intervaly mezi venčením). Vyhovuje pohodlnému úklidu, škodí psovi.
  2. Pevný, ne tvrdý bobek, delší válečky až šišky (tvar mírně špičatý). Menší objem, z dobře stráveného krmiva. Ideální pro úklid, dá se pohodlně přes sáček odstranit. Pes ale obtížněji tlačí a má tendenci si kousek uschovat a odložit na pozdější pokračování venčení – dvojí úklid.
  3. Tvarované samostatné šišky, měkčí, hladké, s dostatkem vody, soudržné. Ideální bobek z hlediska psa – vyjede to z něj hladce a najednou, až ho to přímo rozveselí. K nabrání do sáčku je třeba trochu šikovnosti, ale co bychom pro pohodu pejska neudělali.
  4. Částečně tvarovaná zakroucená hromádka typu šnek. Bobek je vlhký, měkký, mazlavý. Obvykle větší objem. Sebrání a úklid obtížný až nemožný. I když neukazuje vždy na nějakou dietetickou chybu nebo poruchu, není takový bobek pro soužití se psem ideální. 
  5. Netvarovaný, řídký lívanec. Pokud se opakuje, je nutné hledat a odstranit příčinu (nějaká změna – potravy i prostředí, fyzický nebo psychický stres, nemoc). Problém pro psa i pro majitele, nejen kvůli obtížnému úklidu.

Při změně krmiva se může změnit konzistence i barva bobku. Ztmavnutí je dobré znamení – vyšší obsah masa v novém krmivu. Konzistence po změně by se měla vrátit do tří (maximálně šesti) dnů na obvyklou. Ideálně na trojku nebo dvojku ve stupnici.

Máte dotaz ke krmivu? Kontaktujte nás!

+420 737 898 799
+420 466 742 541
(PO-PÁ 7-15:30)
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu